Toyota je sprejela Fordov program SmartDeviceLink; tudi drugi proizvajalci avtomobilov in dobavitelji za pospešitev standarda v panogi

7. januar 2016 – Prvi val proizvajalcev avtomobilov in dobaviteljev v panogi sledi družbi Toyota Motor Corporation in uvaja program Ford SmartDeviceLink – ogromen korak pri zagotavljanju večje izbire povezav in upravljanja aplikacij na pametnih telefonih med vožnjo.

 

SmartDeviceLink je odprtokodna programska oprema, s katero so razvili platformo Ford SYNC® AppLink. Uporabnikom omogoča preprost dostop do najljubših aplikacij na pametnem telefonu z ukazi glasovnega upravljanja. Tudi dobavitelja sistemov za avtomobilsko panogo QNX Software Systems in UIEvolution sta privzela to tehnologijo in načrtujeta njeno vgradnjo v svoje izdelke.

 

Z uporabo te Fordove tehnologije proizvajalci avtomobilov in dobavitelji pomagajo pospešiti uvedbo standarda v panogi, ki bo povečal število aplikacij, primernih za uporabo v vozilu. Pri ustaljeni programski opremi se lahko razvijalci osredotočijo na zagotavljanje najboljše možne izkušnje z eno platformo – SmartDeviceLink –, ki bo na voljo uporabnikom različnih znamk.

 

PSA Peugeot Citroën proučuje možnosti za uvedbo programa SmartDeviceLink v svoja vozila, prav tako pa se o tem odločajo tudi Honda, Mazda in Subaru.

 

“Resnična prednost skupnega komunikacijskega vmesnika za aplikacije pametnih telefonov je standard v panogi – ta omogoča odlično izkušnjo uporabnikom, različna podjetja pa lahko vseeno poskrbijo za individualnost s svojo znamko,” je povedal Don Butler, Fordov izvršni direktor za povezana vozila in storitve. “Ford je dal na voljo odprtokodno programsko opremo, saj skupni jezik prinaša prednosti uporabnikom v celotni panogi.”

 

Program SmartDeviceLink je vključno s funkcijo AppLink del Fordovega načrta pametne mobilnosti, s katerim bo družba dosegla naslednjo raven pri povezavah, mobilnosti, avtonomnih vozilih, uporabniški izkušnji ter pri uporabi in analizi podatkov.

 

Prednosti uveljavljenega standarda v panogi za uporabnike

Vozila s programom SmartDeviceLink omogočajo voznikom upravljanje priljubljenih aplikacij na pametnih telefonih s prikazom zaslonov, s krmilniki in/ali govornimi ukazi. Uporabniki sistemov s funkcijo Ford AppLink lahko že uživajo v priljubljenih aplikacijah za predvajanje glasbe, kot sta Spotify in iHeartRadio, informativnih aplikacijah AccuWeather in MLB ter v naročanju pice z aplikacijo Domino’s, seznam pa je po vsem svetu iz dneva v dan obsežnejši.

 

Vse te aplikacije bodo hitro na voljo tudi v vozilih s programom SmartDeviceLink, saj imajo razvijalci dostop do številnih vozil in novih zmogljivosti. Sprejem programa SmartDeviceLink proizvajalcem avtomobilov in dobaviteljem širi paleto možnosti, s katerimi se bodo uporabniki povezovali in upravljali pametne telefone med vožnjo. Privzem podpira tudi izboljšanje kakovosti in varnosti programske opreme, saj lahko pri izboljšavah sodeluje več strank.

 

Funkcija AppLink je v sklopu sistema Ford SYNC na voljo v več kot petih milijonih Fordovih vozil po vsem svetu. Po predvidevanjih se bo ta številka do leta 2020 povečala za 28 milijonov vozil.

 

Uvedba programa SmartDeviceLink v celotni panogi bo pomagala tudi k razširitvi tehnologije na nove trge, kot so Kitajska, Nova Zelandija in Tajska.

 

Rastoča skupnost povezanih avtomobilov

Z dostopnostjo programa SmartDeviceLink v odprtokodni skupnosti je Ford panogi omogočil način za zagotavljanje različnega okolja z značilnostmi posameznih znamk in sistemov za povezave, ki izpolnjujejo pričakovanja uporabnikov glede integracije aplikacij na pametnih telefonih, ne glede na model telefona.

 

Livio, podružnica, ki je v celoti v Fordovi lasti, bo tudi v prihodnje skrbela za upravljanje odprtokodnega projekta in bo sodelovala z novimi uporabniki programa SmartDeviceLink pri izdelavi ustreznih vmesnikov za unikatna okolja vozil.

 

“Razvoj varnejše in zanesljivejše storitve za povezavo pametnega telefona in vozila – s katero so bolje usklajene tudi individualne značilnosti vozila – predstavlja dodano vrednost in prednost, ki jo proizvajalci avtomobilov lahko ponudijo uporabnikom,” je povedal Shigeki Terashi, izvršni predsednik družbe Toyota Motor Corporation. “Pričakujemo, da se bodo naši odločitvi pridružila številna podjetja in bodo sodelovala pri uveljavljanju programa SmartDeviceLink v avtomobilski panogi.”

 

Podjetje QNX Software Systems iz Ottawe v Kanadi, podružnica družbe BlackBerry, nudi bogato paleto rešitev s področja informacij in razvedrila, telematike, varnosti in predvajanja zvoka, ki jih uporabljajo že v več kot 60 milijonih vozil po vsem svetu.

 

Več kot 40 avtomobilskih proizvajalcev že uporablja rešitve družbe QNX Software Systems, med njimi pa je tudi Ford, ki je izbral njihov operacijski sistem za SYNC 3. QNX načrtuje vgradnjo programa SmartDeviceLink v svojo platformo QNX CAR za informacijsko-razvedrilne sisteme, ki podpira najrazličnejše sisteme posameznih proizvajalcev originalne opreme (OEM). Vmesnik bi tako bil hitro na voljo v več milijonih vozil po vsem svetu.

Comments

comments