16. december 2015 – Naslednje leto se bodo na kalifornijske ceste podale povsem avtonomne limuzine Ford Fusion Hybrid, Fordovo središče za raziskave in inovacije v Palo Altu pa še naprej raste.
Ford je uradno vključen v kalifornijski program testiranja avtonomnih vozil na javnih cestah. Testiranje je naslednji korak Fordovega 10-letnega programa razvoja avtonomnih vozil in ključni element načrta Fordove pametne mobilnosti, s katerim bo družba dosegla naslednjo raven pri povezavah, mobilnosti, avtonomnih vozilih, uporabniški izkušnji ter pri uporabi in analizi podatkov.
Fordovo središče za raziskave in inovacije v Palo Altu je eden največjih centrov za avtomobilske raziskave v Silicijevi dolini, v njem pa dela več kot 100 raziskovalcev, inženirjev in znanstvenikov. Januarja so odprli nov raziskovalni laboratorij, s katerim se je še razširila Fordova dejavnost v Silicijevi dolini, kjer je Ford prisoten že od leta 2012.
Osemdeset odstotkov Fordove ekipe v Palo Altu prihaja iz tehnološkega sektorja. Ostalih 20 odstotkov so Fordovi zaposleni iz ZDA, Kitajske, Nemčije in Avstralije z bogatim strokovnim znanjem s področja avtomobilskega inženiringa in oblikovanja.
“Naša ekipa v Palo Altu se je letos znatno povečala, saj smo v raziskovanje in razvoj prihodnjih rešitev za mobilnost v veliki meri vključili raziskave in inovacije,” je povedal Mark Fields, Fordov predsednik in izvršni direktor. “Vrhunske strokovnjake iz vsega sveta smo povabili, da se pridružijo naši ekipi v Silicijevi dolini, med njimi pa so tudi zaposleni iz lokalnih tehnoloških podjetij in univerz, ki želijo s spremembami globalnega transporta izboljšati življenje ljudem.”
Napredni eksperimenti
V Silicijevi dolini je Ford svoje pisarne s 15 zaposlenimi zamenjal s sodobnim središčem za raziskave in razvoj z več kot 100 strokovnjaki. V tem laboratoriju so letos raziskovali naslednja področja:
- Virtualna testna vožnja avtonomnega vozila: Ta raziskava omogoča virtualno interakcijo med avtonomnim vozilom in pešci ter predstavlja repliko dejanskih razmer za boljše razumevanje in razvoj odzivov na nepričakovane pojave, do katerih lahko pride na cesti.
- Združevanje informacij tipal: Tipala na avtonomnih vozilih zaznavajo predmete v zornem kotu vozila in jim sledijo, zlitje teh informacij pa zagotavlja 360-stopinjski pregled nad okolico vozila – vključno s prometnimi znaki, drugimi vozili in celo pešci.
- Zaznavanje pešcev s kamero: Tipala kamere služijo kot oči vozila, ki avtu omogočajo, da ‘vidi’ in zazna pešce.
- Obdelava podatkov za zdravstveno oskrbo: S podatki, ki jih zagotavljajo pickupi Ranger in motocikli, opremljeni s tehnologijo OpenXC, Ford sodeluje z organizacijo Riders for Health pri zbiranju podatkov GPS in geografskih koordinat za učinkovitejše in dostopnejše zagotavljanje zdravstvene oskrbe, cepiv in zdravil ljudem na afriškem podeželju.
Ford je v letošnjem letu vzpostavil sodelovanje z vrhunskimi univerzami, vključno z Univerzo v Kaliforniji – Berkeley, Carnegie Mellon, ter državnima univerzama Santa Clara in San Jose. Družba bo v letu 2016 razširila svoje strateško raziskovalno sodelovanje s Stanfordom, saj načrtuje 13 projektov z vseh petih področij Fordove pametne mobilnosti – tako se bo število sodelovanj v primerjavi z letošnjim letom podvojilo.
“Močna prisotnost v Silicijevi dolini nam omogoča dodatni pospešek pri raziskavah na širšem področju tehnologij in uporabo ugotovitev pri zagotavljanju mobilnostnih rešitev,” je povedal Ken Washington, Fordov podpredsednik za raziskave in napredni inženiring.