Do konca leta bo s proizvodne linije v Kölnu zapeljal prvi Fordov povsem električni serijski model v Evropi. Ford v okviru priprav ne le preureja svoje proizvodne zmogljivosti za kölnski center za elektrifikacijo, temveč tudi povečuje učinkovitost in trajnost proizvodnih procesov ter pri tem spodbuja digitalizacijo in industrijo 4.0.
Najnovejša inovacija je odprtje novega centra za 3D-tiskanje. V njem dvanajst tehnološko zelo naprednih 3D-tiskalnikov izdeluje najrazličnejše plastične in kovinske komponente, od tistih, ki so dolge le nekaj centimetrov in tehtajo samo 30 gramov, do z največjim 3D-tiskalnikom v centru izdelanih elementov, ki so dolgi do 2,4 metra, široki 1,2 metra in visoki 1 meter ter tehtajo 15 kilogramov.
“Tu izdelujemo predvsem orodja in sklope za naša proizvodna področja,” je povedal Nurah Al-Haj-Mustafa, Fordov inženir za 3D-tiskanje. “Vsak del je lahko popolnoma edinstven. Kljub temu je vsak tisk enak glede kakovosti in lastnosti.” To so na primer merilniki za preverjanje dimenzij, šablone za pritrditev Fordovega logotipa, v prihodnosti pa tudi masivne konstrukcije prijemal kot nastavki za robote pri izdelavi karoserije. V novem centru za 3D-tiskanje je mogoče tiskati tudi komponente za pilotna in maloserijska vozila.
Poleg prilagodljivosti lahko 3D-tiskanje pri majhnih količinah prihrani tudi čas in denar – do 80 odstotkov v primerjavi z običajnim postopkom brizganja, pri katerem je izdelava ustreznega kalupa zelo zapletena. Ne smemo pozabiti niti na trajnostni vidik: za 3D-tiskanje potrebujemo bistveno manj materiala, zdrobljena zrnca pa lahko ponovno uporabimo. Ekipa za proizvodnjo in materiale v Fordovem raziskovalnem in inovacijskem centru v Aachnu trenutno pripravlja pilotni projekt za recikliranje granulata za 3D-tiskanje.
Postopek 3D-tiskanja je pri Fordu v Kölnu prisoten že dalj časa. Že v devetdesetih letih prejšnjega stoletja so inženirji v razvojnem centru Merkenich začeli 3D-tiskati komponente za testna vozila in prototipe. Ford je postavil standarde na tem področju dodatne proizvodnje. Leta 2019 je na primer Fordovemu centru za raziskave in inovacije uspelo izdelati največji kovinski del, ki je bil kadar koli izdelan s 3D-tiskanjem. To je bil aluminijast sesalni kolektor za motor Forda F-150, ki ga je predelal pokojni Ken Block, nepozabna legenda driftanja.
V Fordovi tovarni v Valencii v Španiji imajo v laboratoriju za 3D-tiskanje posebno ekipo – ta je pripravila katalog 5000 delov, ki jih je mogoče natisniti, in ponujajo rešitve za različne faze proizvodnega procesa v tovarni. Samo v letu 2021 je oddelek uspešno ustvaril skupno 20.000 natisnjenih delov, pri čemer lahko zaposleni po potrebi zahtevajo ali predlagajo nove dele.
Center za 3D-tiskanje že izdeluje dele za proizvodnjo prihajajočega E-modela
Novost in posebnost centra za 3D-tiskanje v Kölnu je povezovanje z drugimi področji in dostop z ‘nizkim pragom’. Vsak Fordov uslužbenec lahko prek aplikacije odda vlogo in doda svojo risbo želenega dela ali opiše, za kaj ga potrebuje.
“Prizadevamo si za zagonski pristop s kratkimi razdaljami in čim manj birokracije,” je povedal Oliver Färber, ki je kot vodja tovarne motorjev odgovoren tudi za področje centra za 3D-tiskanje. “Dele, ki jih zahtevajo zaposleni, nato posebej oblikuje ekipa za 3D-tiskanje in jih je zato mogoče izdelati zelo hitro.”
Tako je bila na primer že izdelana zaščita za robove vrat, ki jo trenutno preizkušajo na liniji pri končni montaži, v prihodnosti pa jo bodo morda uporabljali tudi na drugih postajah. Testiramo tudi ergonomsko izboljšan pripomoček za namestitev zračnih blazin. Za prihodnjo proizvodnjo prvega e-modela, izdelanega v Kölnu, že tiskajo dele v 3D-tehniki, pri čemer trenutno izdelujejo 1800 pripomočkov za zaščito pred udarci, ki bodo namenjeni novemu sistemu za prevoz vrat. Ti pripomočki zagotavljajo, da med prevozom vrat na linijo ne pride do poškodb.
“Vesel sem, da smo lahko center za 3D-tiskanje odprli pred uvedbo našega novega e-modela,” je povedal Rene Wolf, direktor proizvodnje pri družbi Ford-Werke. “Na ta način lahko pridobimo dragocene izkušnje in že natisnemo na tisoče delov.” Najobsežnejši proces preoblikovanja v zgodovini podjetja v Kölnu ne vpliva le na prehod proizvodnje vozil na e-modele, Ford želi spodbujati tudi digitalizacijo in industrijo 4.0. “Center za 3D-tiskanje je dober primer tega in še en gradnik za tovarno prihodnosti – našo vizijo prihodnje proizvodnje v kölnskem centru za elektrifikacijo,” je povedal Wolf.
Ta videoposnetek, sestavljen iz v intervalih posnetih slik kaže, kako v Fordovem centru za 3D-tiskanje ustvarijo držalo za vzorce pločevine: https://youtu.be/P6JpVgTQgPw